Årets pedagog 2023- Emma Zangana Nilsson

Årets pedagog är ett pris till en medarbetare som under läsåret har uppvisat ett föredömligt arbete och arbetat utefter Nya Skolans koncept. Denne har på ett inspirerande och ihärdigt sätt verkat för enskild utveckling hos en elev eller elevgrupp, alternativt verkat för utveckling på sin enhet eller inom Nya Skolans organisation.

Årets pedagog 2023 tilldelas;

  • Emma Zangana Nilsson, förskollärare på Nya Skolans förskola Egna Hem.

Motivering:

Med ett leende på läpparna och med ett outtröttligt engagemang har Emma väckt barnens nyfikenhet och lust att lära. Aldrig har Emma vikt av på den slagna linjen att konsekvent vara en trygg punkt för vårdnadshavare och barn. Med snille och  lyhördhet har Emma uppvisat en blick för organisatoriska frågor, hon har jobbat konsekvent för att effektivisera arbetet på sin avdelning där hon har varit medarbetarnas fasta stöd.

Stort grattis Emma Zangana Nilsson, önskar Nya Skolan!