Nya Skolan möter utbildningsnämndens ordförande Marie- Louise Coon

Nya Skolan vill tacka Marie-Louise Coon som 22 mars besökte vår verksamhet. Marie-Lousie är ordförande i Trollhättan stads Utbildningsnämnd och ledamot i kommunfullmäktige. Hon har lång erfarenhet inom läraryrket och är mycket engagerad i skolfrågor, vilket vi på Nya Skolan självklart uppskattar. Förutom att presentera Nya Skolans verksamhet diskuterades bland annat de utmaningar som svensk skola har. Vi lyfte också den mycket goda samverkan som finns mellan Nya Skolan och Trollhättan stad, och hur vi ska fortsätta samarbeta för att alla elever ska ha trygghet och studiero.      

Vi ser fram emot att träffa hela utbildningsnämndens presidium under året samt följa deras politiska arbete under mandatperioden.

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar